آخرین اخبار : 

دندان قروچه یا ساییدن دندان‌ها و ارتودنسی


دندان قروچه یا ساییدن دندان‌ها، چیزی است که همه‌ی ما گاهی اوقات انجام می‌دهیم. هرچند، برای برخی از افراد این عادت به قدری ریشه‌دار می‌شود که موجب آسیب به دندان‌ها، لثه‌ها و فک خواهد شد.

دلیل دندان قروچه

دلیل دندان قروچه کاملاً درک نشده است، اما علل متعددی می‌تواند برای آن وجود داشته باشد، برای مثال نامرتبی دندان‌ها. اگر مشکوک هستید که ناهنجاری فک و دندان‌ها باعث دندان قروچه در طول شب شده است، به یک متخصص ارتودنسی که می‌تواند امکان نیاز به بریس را تشخیص دهد، مراجعه نمایید.
آسیب دندان قروچه

دندان قروچه می‌تواند تا ۴۰ دقیقه در ساعت در طول خواب رخ دهد و حدود ۱۸ کیلوگرم بر سانتی‌متر مربع نیرو را ایجاد کند. در طول زمان، این فشار مداوم می‌تواند باعث مشکلات مختلفی شود، از جمله:

  • – ترک‌های ریز و شکستن مواد پرکننده که موجب آسیب عصبی می‌گردد.
  • – ساییده شدن دندان و رسیدن به عاج که باعث حساسیت به گرما و سرما می‌شود.
  • – تحلیل لثه
  • – لق شدن دندان‌ها
  • – سردرد، درد فک

انتخاب درمان مناسب مهم بوده و یافتن یک راه حل می‌تواند زمان‌بر باشد. برای مثال افراد مبتلا به مشکلات فک و دندان ممکن است از بریس استفاده کنند، اما این احتمال وجود دارد که کاهش دندان قروچه موقتی بوده و بعد از درمان مجدداً بازگردد. اسپلینت‌ها و محافظ‌های دهان می‌توانند از دندان‌ها محافظت کرده و ساییدگی را کاهش دهند، اما این روش برای برخی از بیماران موثر نبوده یا حتی باعث بدتر شدن وضعیت می‌شود.

در صورتی که دچار دندان قروچه هستید و نگران آسیب به دندان‌هایتان می‌باشید، مشاوره‌ی شخصی اولین مرحله در یافتن یک راه حل موثر برای شما خواهد بود.

بریس‌ها و دندان قروچه

در صورتی که دندان‌های کج دارید یا وضعیت قرارگیری دندان‌های بالا و پایینتان غیر عادی است، ممکن است مستعد دندان قروچه باشید. برای پیشگیری از آسیب، متخصص ارتودنسی می‌تواند استفاده از بریس‌ها را توصیه کند. بریس‌ها دندان‌ها را به طرف موقعیت مناسب حرکت داده و امکان توزیع صحیح نیروی فک را فراهم می‌کنند. این کار می‌تواند باعث برطرف شدن یا کاهش دندان قروچه گردد.

انواع مختلفی از بریس‌ها وجود دارند و یک متخصص ارتودنسی می‌تواند بهترین نوع برای مشکلات شما را پیشنهاد کند. برخی از بیماران ممکن است قادر به استفاده از بریس‌های اینویزیلاین به منظور اصلاح دندان‌های خود باشند. در اینویزیلاین از پلاک‌های شفاف و پلاستیکی برای حرکت آرام دندان‌ها به طرف موقعیت مطلوب استفاده می‌شود. هرچند، برخلاف بریس‌های سیمی، پلاک‌های اینویزیلاین تری‌های پلاستیکی راحتی هستند که به راحتی روی دندان‌ها حرکت می‌کنند. این بریس‌های ساخته شده از پلاستیک شفاف، تقریباً نامرئی بوده و نسبت به بریس‌های فلزی راحت‌تر هستند.

از بریس‌های سنتی نیز می‌توان برای اصلاح نحوه‌ی قرارگیری دندان‌ها و کاهش ساییدگی دندان‌ها در اثر دندان قروچه استفاده کرد.

با اینکه گمان می‌رود ناهنجاری فک (مال اکلوژن) یکی از علل دندان قروچه است، اما تنها عامل نمی‌باشد. درمان بستگی به علت ساییدگی بیش از حد دندان‌ها دارد. سایر علل دندان قروچه شامل استرس، عوارض جانبی داروها و مصرف بیش از حد کافئین و الکل می‌باشند. یک متخصص ارتودنسی می‌تواند به تعیین علت این مشکل به شما کمک کند….

درمان‌های دیگر برای دندان قروچه

 

روش‌های دیگر برای درمان دندان قروچه یا حداقل پیشگیری از آسیب بیشتر عبارتند از:

  • – محافظ دهان یا اسپلینت برای جلوگیری از آسیب به دندان‌ها
  • – کاهش استرس، برای مثال از طریق ورزش، تمدد اعصاب یا مشاوره
  • – شل کننده‌های عضلانی یا سم بوتولیسم برای موارد شدید
  • – تغییراتی در شیوه زندگی: پرهیز از کافئین، الکل و جویدن آدامس

مطالب دیگر :

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی متحرک

ارتودنسی نامرئی

بهترین متخصص ارتودنسی

ارتودنسی لینگوال

ردیف کردن دندان

مرتب کردن دندان